<< Hymenoscyphus kathiae, gladka pecljevka | Gobe | Hyphoderma capitatum, (smrekov strgalkar) >>
Hymenóscyphus serotínus (Pers.) W. Phillips (1887)
Rod: Hymenoscyphus - pecljevke
ZNAČILNOST: majhni trosnjaki (apoteciji) s plitvim klobučkom, podobnim odprtim skodelicam in s tankim pecljem so včasih bočno prirasli na vejice ali na drevesno lubje listavcev, so gladki in belkaste do rumenkaste barve ter na dotik elastični, uspevajo v poznem letnem času. Različne vrste tovrstnih gliv lahko prepoznamo le po mikroskopskih znakih s pomočjo mikroskopa.
KLOBUK: 1-5 mm premera, 0.3-0.4 mm debel oz. tanek, sprva poloble forme in kasneje čašaste ali skodeličaste oblike, star skoraj sploščen, odvisno od stopnje vlažnosti in starosti pogosto bel do kremast, tudi bledo do izrazito zlato ali limonasto in tudi žvepleno rumen, rob je svetlejši, v starosti je zaobljeni rob s polnim in fino erodiranim obodom rahlo rdečkasto rjavkast, elastičen ali gelasto blazinast, pokriva pecelj.
TROSOVNICA: je na površju trosnjaka, mlada je steklenega videza, na robu zaobljena, enake belkaste barve kot klobuk ali kremasto rumena, starejša je nekoliko temnejša, ima gladko himenijsko površino.
BET: do 3 mm dolg, 0.2–1 mm širok, pecljaste ali cilindrično-stožčaste oblike, majhen in ozek, belkast do bledo rumen, v spodnjem delu fino dlakast, lahko bočno prirasel na drevo, v zgornjem delu gladek in nekoliko širši ter proti dnišču ožji, v dnišču je temnejši.
MESO: rumenkasto, voskaste konsistence, elastično, krhko, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 20–30 × 3.5–4.3 μm, elipsoidni in ozko valjasti oz. rahlo kijasti, gladki, z zaobljenim vrhom oz. obokani, okrogli zgoraj in koničasti spodaj, s kapljicami, trosni prah je brezbarven.
RASTIŠČE: saprofitne gobica raste v listnatih gozdovih, predvsem v senčnih in vlažnih delih bukovih gozdov, na odpadnih oz. odmrlih vejicah navadne bukve, na razpokah in robovih lubja, v manjših skupinah, uspeva bolj pozno jeseni in zgodaj pozimi, redka.
Čas rasti: -X-XI-XII-I-
UPORABNOST: neužitna.
Foto: Bojan Rot.
Priprava opisa: Miro Šerod
SINONIMI: Helotium serotinum (Pers.) Fr. (1849), Helotium serotinum var. obesum Bres. (1885), Lanzia serotina (Pers.) Korf & W.Y. Zhuang (1985), Peziza serotina Pers. (1801), Peziza serotina var. verna Alb. & Schwein. (1805)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1317