<< Hymenoscyphus kathiae, gladka pecljevka | Gobe | Hyphoderma capitatum, (smrekov strgalkar) >>

Hymenoscyphus serotinus, pozna pecljevka

Hymenóscyphus serotínus (Pers.) W. Phillips (1887)
Rod: Hymenoscyphus - pecljevke

Hymenóscyphus serotínus, pozna pecljevka
Hymenóscyphus serotínus - neužitna pozna pecljevka

ZNAČILNOST: majhni trosnjaki (apoteciji) s plitvim klobučkom, podobnim odprtim skodelicam in s tankim pecljem so včasih bočno prirasli na vejice ali na drevesno lubje listavcev, so gladki in belkaste do rumenkaste barve ter na dotik elastični, uspevajo v poznem letnem času. Različne vrste tovrstnih gliv lahko prepoznamo le po mikroskopskih znakih s pomočjo mikroskopa.

KLOBUK: 1-5 mm premera, 0.3-0.4 mm debel oz. tanek, sprva poloble forme in kasneje čašaste ali skodeličaste oblike, star skoraj sploščen, odvisno od stopnje vlažnosti in starosti pogosto bel do kremast, tudi bledo do izrazito zlato ali limonasto in tudi žvepleno rumen, rob je svetlejši, v starosti je zaobljeni rob s polnim in fino erodiranim obodom rahlo rdečkasto rjavkast, elastičen ali gelasto blazinast, pokriva pecelj.

TROSOVNICA: je na površju trosnjaka, mlada je steklenega videza, na robu zaobljena, enake belkaste barve kot klobuk ali kremasto rumena, starejša je nekoliko temnejša, ima gladko himenijsko površino.

BET: do 3 mm dolg, 0.2–1 mm širok, pecljaste ali cilindrično-stožčaste oblike, majhen in ozek, belkast do bledo rumen, v spodnjem delu fino dlakast, lahko bočno prirasel na drevo, v zgornjem delu gladek in nekoliko širši ter proti dnišču ožji, v dnišču je temnejši.

MESO: rumenkasto, voskaste konsistence, elastično, krhko, brez značilnega vonja in okusa.

TROSI: 20–30 × 3.5–4.3 μm, elipsoidni in ozko valjasti oz. rahlo kijasti, gladki, z zaobljenim vrhom oz. obokani, okrogli zgoraj in koničasti spodaj, s kapljicami, trosni prah je brezbarven.

RASTIŠČE: saprofitne gobica raste v listnatih gozdovih, predvsem v senčnih in vlažnih delih bukovih gozdov, na odpadnih oz. odmrlih vejicah navadne bukve, na razpokah in robovih lubja, v manjših skupinah, uspeva bolj pozno jeseni in zgodaj pozimi, redka.
Čas rasti: -X-XI-XII-I-

UPORABNOST: neužitna.

Foto: Bojan Rot.

Priprava opisa: Miro Šerod

SINONIMI: Helotium serotinum (Pers.) Fr. (1849), Helotium serotinum var. obesum Bres. (1885), Lanzia serotina (Pers.) Korf & W.Y. Zhuang (1985), Peziza serotina Pers. (1801), Peziza serotina var. verna Alb. & Schwein. (1805)

SpeciesFungorum:178882




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1317

Login

Datum zadnje spremembe strani: 05 avgust 2023 00:02
 

© 2005-2024, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.098 sekundah.